TOKSYNA BOTULINOWA

OCZY

Toksyna botulinowa – zabieg na okolice oczu

 

Cieńsza skóra w okolicach oczu jest narażona na dużo szybsze działanie niekorzystnych warunków, powodując utratę jędrności skóry okolic oczu jak wiotkość.

Szczególne dbanie o ten obszar naszej twarzy nieznacznie opóźnia efekty upływającego czasu i ma różne efekty u każdej osoby.

Mnogość warunków wpływających na stan skóry wokół oczu jest bardzo obszerny, dlatego medycyna estetyczna wyszła naprzeciw zapotrebowaniu i stworzyła m.in toksynę botulinową działającą w najbardziej potrzebującym obszarze naszej twarzy.

Czy botoks jest najlepszy na zmarszczki oczu?

Botoks od wielu lat stosowany jest w medycynie. Poza jego rolą w medycynie estetycznej, używany jest również w neurologii, czy ortopedii, gdzie leczy się nim spastyczne porażenia mięśni. Przykładem może być mózgowe porażenie dziecięce. Są tam stosowane dawki wielokrotnie przewyższające te w medycynie estetycznej. Porównywalne dawki stosowane są w okulistyce. Tam po raz pierwszy użyty był botoks w leczeniu zeza i kurczu powiek. Przypadek zdecydował o tym, że toksyna botulinowa znalazła swe zastosowanie w leczeniu zmarszczek. Pewien okulista, który leczył pacjentów z kurczem powiek, na wizytach kontrolnych zauważył wyraźną redukcję zmarszczek wokół powiek, tzw kurzych łapek. Od tego momentu rozpoczęła się wielka kariera tego związku w upiększaniu i odejmowaniu lat z twarzy zadowolonych pacjentek. Z biologicznego punktu widzenia jest to oczyszczone białko wytwarzane przez bakterię Clostridium botulinum. Jej działanie polega na blokowaniu tzw. płytek motorycznych, będących miejscem połączenia końcówek aksonów neuronów motorycznych z jednostką mięśniową. W uproszczeniu powoduje rozluźnienie mięśni. W przypadku mięśni mimicznych skutkuje to zaprzestaniem „zagniatania” powierzchni skóry, przez co zmarszczki wygładzają się.Wykorzystywany jest przede wszystkim do wypełniania zmarszczek, fałdów i bruzd. Nisko usieciowany używany w mezoterapii, poprawia nawilżenie skóry, jej gęstość i elastyczność. Biochemicznie jest polisacharydem naturalnie występującym w tkance podskórnej. Jego głównym zadaniem, ze względu na swoje powinowactwo, jest wiązanie i magazynowanie wody, przez co zyskuje ona utracone nawilżenie. W miejscu gdzie utrata nawilżenia jest znaczna powstają zmarszczki.

Przebieg zabiegu botoksem.

  • botoks jest podawany w znieczuleniu miejscowym przy zastosowaniu kremu Emla
  • substancja jest wprowadzana przy pomocy cienkiej igły

 

Efekty zabiegu toksyną botulinową – botoksu

 

Bezpośrednio po zabiegu może nastąpić lekka opuchlizna.

Po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu widać efekt końcowy podania botoksu w okolice oczu.

Jakub Jakubowski - ZnanyLekarz.pl