USUWANIE ZMARSZCZEK

BOTOX

Toksyna botulinowa – zmarszczki

 

Botoks od wielu lat stosowany jest w medycynie. Poza jego rolą w medycynie estetycznej, używany jest również w neurologii, czy ortopedii, gdzie leczy się nim spastyczne porażenia mięśni. Przykładem może być mózgowe porażenie dziecięce. Są tam stosowane dawki wielokrotnie przewyższające te w medycynie estetycznej. Porównywalne dawki stosowane są w okulistyce. Tam po raz pierwszy użyty był botoks w leczeniu zeza i kurczu powiek. Przypadek zdecydował o tym, że toksyna botulinowa znalazła swe zastosowanie w leczeniu zmarszczek. Pewien okulista, który leczył pacjentów z kurczem powiek, na wizytach kontrolnych zauważył wyraźną redukcję zmarszczek wokół powiek, tzw kurzych łapek. Od tego momentu rozpoczęła się wielka kariera tego związku w upiększaniu i odejmowaniu lat z twarzy zadowolonych pacjentek. Z biologicznego punktu widzenia jest to oczyszczone białko wytwarzane przez bakterię Clostridium botulinum.
Jej działanie polega na blokowaniu tzw. płytek motorycznych, będących miejscem połączenia końcówek aksonów neuronów motorycznych z jednostką mięśniową. W uproszczeniu powoduje rozluźnienie mięśni. W przypadku mięśni mimicznych skutkuje to zaprzestaniem „zagniatania” powierzchni skóry, przez co zmarszczki wygładzają się.

Czy botoks wygładzi mi zmarszczki ?

Toksyna Botulinowa zwana botoksem wygładzi zmarszczki poprzez zablokowanie działania wybranego mięśnia odpowiedzialnego za powstawanie zmarszczki.Wypełenie zmarszczek jest możliwe dzięki kwasu hialuronowego a zatrzymanie powstawania dalszego zmarszczek jest opdwiedzialny właśnie Botox.

 

Zabieg botoksem – procedura

  • przy użyciu cienkiej igły zostaje wprowadzony Botoks w wybrana partię twarzy lub ciała

 

Efekty zastosowania toksyny botulinowej

 

Toksyna botulinowa działa na zmarszczki po mniej więcej 2-3 dniach.

Pełne efekty zastosowania botoksu widoczne są po około 14 dniach.

Efekt zabiegu utrzymuje się średnio przez 3-6 miesiący. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć.

Jakub Jakubowski - ZnanyLekarz.pl