Wypełnienie zmarszczek i bruzd – najlepsze metody
Z biegiem czasu na skórze pojawiają się zmarszczki i bruzdy.
Są one niczym innym jak „zagnieceniami” na skórze spowodowanymi powtarzającymi się ruchami mięśni mimicznych twarzy. Za szybkość powstawania zmarszczek jak i ich nasilenie, odpowiedzialnych jest wiele czynników wewnętrznych (wiek biologiczny, geny, choroby), na które nie mamy wpływu, jak i tych zewnętrznych, za które w dużej mierze odpowiadamy.
Zależne są od naszego trybu życia, poziomu stresu, palenia tytoniu, nadmiernego opalania się, niewłaściwej diety, gwałtownych wahań wagi czy nieprawidłowej pielęgnacji skóry.
Powodują one gorsze odżywienie skóry, przez co staje się ona cieńsza i wysuszona. Tkanka podskórna traci swoją sprężystość i elastyczność.
To wszystko prowadzi do pojawiania się na powierzchni skóry drobnych zmarszczek i brud, które z upływem czasu pogłębiają się.
Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze około 25 roku życia. Najwięcej zauważalne są w okolicy oczu, tzw. śmieszki. Inną okolicą jest czoło i miejsce między brwiami, gdzie „rozładowują” się nasze nerwy, stres i zmartwienia codziennego życia.
Skóra posiada jednak potencjał do szybkiej regeneracji, pod warunkiem zaprzestania powtarzających się ruchów mięśni mimicznych. W tym czasie najlepszą metodą jest kuracja z wykorzystaniem toksyny botulinowej.
Z biegiem lat zmarszczki utrwalają się i pogłebiają. Spowodowane jest to pogorszeniem właściwości tkanki podskórnej, która traci znaczne pokłady kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu. W terapii tych zmarszczek wykorzystywane są tzw. wypełniacze, zawierające kwas hialuronowy w postaci usieciowanej.
Do najbardziej dokuczliwych zmarszczek, które wymagają podania tego preparatu, są pogłębione wyżej wspomniane zmarszczki mimiczne, ale także, tak bardzo postarzające twarz bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy poniżej kącików ust, tzw. linie marionetki, czy zmarszczki wokół ust tzw. usta palacza.
Inną grupą defektów, które można niwelować, są blizny na twarzy, które są niczym innym jak zagłębieniami na powierzchni powłoki skórnej. Efekty wypełniania zauważalne są zaraz po zabiegu, a utrzymują się około 9 do 18 miesięcy.