OBJAWY CIEŚNI NADGARSTKA

Zespół cieśni nadgarstka występuję najczęściej u kobiet, jednak i mężczyźni są narażeni na tą dolegliwość. Jak poznać czy mamy zespół cieśni nadgarstka ? Do najczęstszych objawów można zaliczyć mrowienie i drętwienie dłoni lub palców. W pierwszym etapie choroby ból nadgarstka pojawia się w nocy.
Łatwo pomylić ten ból i zbagatelizować objawy, twierdząc, że powodem jest zła pozycja podczas spania. Jeśli jednak ból i kłucie dłoni i palców pojawiają się co jakiś czas to powód do umówienia się na wizytę do ortopedy.

CZY MAM ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA ?

Zespół cieśni nadgarstka diagnozuje się na wizytach u ortopedy w gabinecie ortopedycznym. Sprawdź kiedy będzie możliwy pierwszy termin na wizytę ortopedyczną >> Ortopeda w Lesznie

Choroba jaką jest zespół cieśni nadgarstka to zwyrodnienie w przestrzeni kanału nadgarstka. Ucisk i stała pozycja nadgarstka powodują niedokrwienie i zaburzenie prawidłowego odżywienia w krew. Następstwem jest obrzęk nerwu w nadgarstku i nasilenie dolegliwości cieśni.
Nerw pośrodkowy znajdujący się pomiędzy więzadłami i kośćmi nadgarstka jest poddawany długotrwałym uciskom np. podczas pracy przy komputerze. Efektem jest nadwyrężenie i ZCN.

PRZYCZYNY CIEŚNI NADGARSTKA

Osoby pracujące fizycznie i wykonujące stałą pracę przy taśmach montażowych, są narażone na cieśni nadgarstka. Do grona osób narażonych na tą dolegliwość zaliczyć można również informatyków, sekretarki ale i wszystkich pracowników biurowych, pracujących przy komputerze. Wymuszona pozycja dłoni, napięty nadgarstek, to powód postępującego obciążenia, następstwem czego jest ból i mrowienie. Oczywiście do choroby mogą się również przyczynić zwyrodnienia, uraz lub inne choroby w obrębie nadgarstka.

JAK LECZYĆ ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA

Jeśli tylko odczuwamy jako pacjenci ortopedyczni dziwne odczucie w okolicach nadgarstków, warto jak najszybciej zgłosić się na wizytę u ortopedy. Pierwsze zaburzenia jakie pojawiają się w okolicach nerwu nadgarstka są odwracalne. Takie leczenie ortopedyczne trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Neuropatia, która utrzymuje się dłużej bez przeprowadzenia leczenia niestety może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

ORTOPEDA W LESZNIE

Operacja cieśni nadgarstka przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (znieczulona tylko operowana ręka).
Lekarz ortopeda może zlecić dodatkowo wykonanie badania USG kanału nadgarstka jak i badanie EMG polegające na zbadaniu przewodnictwa w nerwie nadgarstkowym.
Zanim ortopeda zaleci przeprowadzenie operacji cieśni nadgarstka stosuje się również zabiegi mające zregenerować nerw. W początkowych fazach zaburzeń stosuje się zabiegi przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najczęściej kieruje się pacjenta na krioterapię, jonoferezę lub zabiegi przyspieszające regenerację.
Jeśli przeprowadzane zabiegi nie przynoszą oczekiwanych efektów, pacjenta kieruje się na zabieg operacyjny.

OPERACJA CIEŚNI NADGARSTKA

Po przeprowadzonej operacji cieśni nadgarstka następuję unieruchomienie chorej ręki w ortezie lub opatrunku gipsowym. Ręka należy oszczędzać przez około miesiąc po wykonaniu operacji cieśni. Objawy ustępują czasami dopiero po kilku miesiącach, ponieważ nerw musi się zregenerować.

Jeśli jeszcze nie masz cieśni nadgarstka ale już teraz zastanawiasz się jak temu zapobiec lub jesteś po operacji i wiesz, że należy wdrożyć zachowania profilaktyczne pamiętaj o kilku ważnych zaleceniach:
– zmień swoją codzienną aktywność (spójrz jak wygląda Twoja codzienna praca, zmodyfikuj zachowania)
– wykonuj ćwiczenia i rozgrzewki usprawniające nadgarstek, palce i ramiona
– rób przerwy podczas pracy i rozluźniaj palce
– daj odpoczywać palcom i rękom – odłóż smatfona i zrezygnuj z nienaturalnej pozycji Twoje dłoni.

Jakub Jakubowski - ZnanyLekarz.pl