ENTOZOPATIE

ENTOZOPATIE

CO TO JEST ENTEZOPATIA ?

 

Entezopatia ma związek z przeciążeniami ścięgien mięśni. W wyniku nadmiernego obciążenia dochodzi do mikrourazów, które nie występują tylko w obrębie mięśni i ścięgien, jak się powszechnie uważa, ale także w obszarze chrząstek odpowiedzialnych za łączenie ścięgien z kością. Istotą entezopatii jest rozwijający się wówczas stan zapalny, który powoduje ból i dyskomfort, a także osłabia strukturę chrząstki. Nieleczona entezopatia może wówczas doprowadzić do poważniejszego urazu, jakim jest oderwanie się ścięgna od kości.

 

LECZENIE 

 

Pierwszym etapem leczenia entezopatii jest diagnoza. Lekarz najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie stara się wyczuć pod palcami charakterystyczne obrzęki i zgrubienia. Zazwyczaj dla pewności zleca się badanie USG, które umożliwia ocenę stopnia ubytku chrząstki i obecność ewentualnych zgrubień oraz zrostów.

 

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

 

Kolejnym wskazaniami do terapii osoczem bogatopłytkowym w patologiach narządu ruchu są tendinopatie i entezopatie. Obserwowany w ostatnich dekadach znaczący wzrost liczby uszkodzeń ścięgien i ich przyczepów kostnych wynika zarówno z rosnącej liczby sportowców amatorów, jak i coraz dłuższych oraz bardziej intensywnych treningów sportowców zawodowych. 

 

FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA

 

Fibryna bogatopłytkowa pozyskiwana jest z własnej krwi pacjenta w wyniku jej odwirowania. Zabiegi z wykorzystaniem preparatów powstałych w wyniku odwirowania własnej krwi pacjenta to innowacyjne metody stymulacji naturalnych procesów naprawczych organizmu. Cechuje je wysoka skuteczność połączona z bezpieczeństwem, jakie niesie za sobą ich przeprowadzenie.